یک فناوری پیشرفته، مقیاس پذیر و مؤثر است که پرونده های ثبت شده در یک سیستم را فهرست بندی و جستجو می کند. اسپلانک این داده های تولید شده توسط ماشین را تجزیه و تحلیل می کند تا بر مبنای هوش ماشین برنامه عملیاتی را ارائه دهد.

Splunk نرم افزاری است که عمدتاً برای جستجو، نظارت و بررسی Big Data تولید شده توسط ماشین از طریق رابط کاربری تحت وب استفاده می شود. اسپلانک ثبت، نمایه سازی (ایندکسینگ) و ارتباط داده های واقعی را در یک محیط قابل جستجو انجام می دهد که از طریق آن می تواند نمودارها، گزارش ها، هشدارها و داشبورد های مختلف را ایجاد کرد. این هدف برای ایجاد خوانایی داده های تولید شده توسط ماشین در سراسر سازمان است. اسپلانک قادر به تشخیص الگوهای داده، تولید معیارها، تشخیص مشکلات و استفاده از هوش ماشین برای اهداف عملیات تجاری است. اسپلانک یک فناوری است که برای مدیریت برنامه ها، امنیت و انطباق استفاده می شود، و همچنین برای تجزیه و تحلیل کسب وکار کاربردی است.

با کمک نرم افزار Splunk، جستجوی داده های خاص در یک دسته از داده های پیچیده آسان است. همانطور که ممکن است بدانید در دیتای مربوط به log، تشخیص مشکلات پیکربندی حال حاضر سخت و چالش برانگیز است. برای آسانتر کردن این امر، ابزاری در نرم افزار Splunk وجود دارد که به کاربر کمک می کند مشکلات پیکربندی را تشخیص داده و تنظیمات فعلی را که مورد استفاده قرار می گیرد را مشاهده کند.

چرا Splunk ؟

 Splunk یک سکو (پلت فرم) دیجیتالی شده است که در دستیابی به داده های تولید شده از دستگاه ها به ما کمک می کندتا این داده ها مفید و ارزشمند شوند. پردازش و تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده ها یکی از بزرگترین چالش ها است، زیرا داده های زیادی در بخش IT و سیستم های آن وجود دارد. در این شرایط، اسپلانک برای مقابله با اوضاع نقش اساسی دارد.

بگذارید با یک مثال در مورد Splunk کارکرد آنرا بررسی کنیم. فرض کنید شما یک مدیر سیستم هستید و باید دریابید که چه اشتباهی در دستگاه و یا سیستمی که با آن کار می کنید وجود دارد. به داده های تولید شده در دستگاه نگاهی بیندازید تا از آنها ایده بگیرید.

ساعتها طول می کشد تا بفهمید چه مشکلی در سیستم شما وجود دارد.

اکنون، این جا زمانی است که Splunk وارد صحنه می شود. این ابزار کلیه کارهای سنگین را برای شما انجام می دهد، یعنی پردازش کل داده های ایجاد شده توسط دستگاه ها و سیستم های شما، و پس از به دست آوردن داده های مربوطه، پیدا کردن مشکلات بسیار ساده تر خواهد بود.

بررسی Splunk Enterprise

Splunk Enterprise پلتفرم پیشرو در صنعت IT، برای داده‌های ماشینی که جزو پیچیده‌ترین و رشد یافته‌ترین حوزه‌های Big Data محسوب می‌گردند، می‌باشد. این محصول یکی از با ارزش‌ترین پلتفرم‌ها در این زمینه بوده که حاوی لیست فهرست‌بندی تعاملات کاربر، فعالیت مشتری، سنسور خواندن، رفتار ماشین، تهدیدات امنیتی، فعالیت‌های خرابکارانه و غیره می‌باشد.

این پلتفرم تمامی داده‌های ماشین از جمله داده‌های فیزیکی، مجازی و محیط‌های Cloud را از هر نقطه‌ای جمع‌آوری می‌نماید و کاربر را قادر می‌سازد تا جستجو، مانیتور و آنالیز داده‌ها را از یک مکان و به صورت Real Time انجام دهد. همچنین عیب‌یابی مشکلات و بررسی حوادث امنیتی را ظرف چند دقیقه به انجام برساند. به منظور جلوگیری از وقوع کاهش کارایی سرویس­ها و یا قطعی آنها، زیرساخت End-To-End را مانیتور کرده و دستیابی به  Operational Intelligenceرا با قابلیت دیدی به صورت Real-Time و بینشی اساسی به تجربه کاربری، تعاملات و دیگر معیارهای کلیدی، میسر می‌سازد. Splunk Enterprise به عنوان یک نرم‌افزار قابل دانلود و یا سرویسی مبتنی بر Cloud موجود بوده که داده‌های ماشینی را در سرتاسر سازمان در دسترس، قابل استفاده و با ارزش نگه می‌دارد.

جمع‌آوری و Index نمودن داده‌های ماشینی در اسپلانک

این پلتفرم هر گونه داده ماشینی را گردآوری و فهرست‌بندی می‌نماید. به این صورت که با استفاده نکردن از هر‌گونه طرح از پیش تعیین شده، قادر به جمع‌آوری و فهرست‌بندی تمامی داده‌های ماشینی، تقریبا از تمام منابع، فرمت‌ها یا مکان‌ها به صورت Real Time می‌باشد. لازم به ذکر است که داده‌ها از برنامه‌های سفارشی و یا Package شده، App Serverها، Web Serverها، دیتابیس‌ها، Wire Dataهای شبکه‌ها، ماشین‌های مجازی، تجهیزات سیار و مخابراتی، سیستم‌عامل‌ها، سنسورها، پردازنده‌های مرکزی و موارد دیگر جمع ­آوری می­شود. به زبان ساده هدف Splunk Enterprise در داده­ های شبکه و رابط ­های کاربری، آماده ­سازی، ثبت و نمایش اطلاعات به منظور افزایش کارایی در جستجو اطلاعات و تجزیه و تحلیل بهتر داده­ ها می­ باشد. همچنین برای جمع ­آوری اطلاعات Real Time در حوزه ­های DevOps و اینترنت اشیا (Internet of Things) دارای استانداردهای عظیمی از توسعه­ دهنده ­ها نظیر HTTP/JSON و SDKها می ­باشد و سرانجام، این پلتفرم می‌تواند داده‌های ماشینی را با داده‌های موجود در دیتابیس‌های مرتبط، اطلاعات پایگاه داده و Hadoop و NoSQL پایگاه داده یکپارچه نماید.

جستجو و بررسی اطلاعات

به منظور اجرا، ایمن‌سازی و بررسی فناوری اطلاعات، توسعه دادن برنامه‌های کاربردی و همچنین فراهم نمودن تجزیه و تحلیل برای کسب‌وکار، فرایند “جستجو” نقطه‌ی آغازین شناخت قابلیت‌های استفاده از اطلاعات موجود می‌باشد. Splunk Enterprise دارای یک Search Processing Language بوده که به اختصار SPL نامیده می‌شود و برای مبتدیان به اندازه کافی ساده و برای استفاده‌ی تحلیلگرانِ داده، به اندازه کافی پیشرفته می‌باشد. فرایند “جستجو” از اصطلاحات یا عبارات خاص و دستورات آماری و گزارشی قوی استفاده می‌نماید. با جمع­آوری رویدادهای منابع مختلف شبکه، بینش‌های جدیدی نسبت به اطلاعات شبکه ارائه می­کند و می‌تواند با استفاده از حجم عظیمی از مجموعه داده‌ها، الگوها را تشخیص دهد. از دیگر قابلیت‌های این پلتفرم، استفاده از جدول زمانی بصری برای انجام Zoom in و Zoom out به منظور کشف رفتارهای بداندیش بوده و همچنین با بررسی دقیق داده‌ها و حصول نتیجه و حذف اطلاعات غیرضروری رفتارهای مشکوک را مانند سوزنی در انبار کاه کشف می­کند و در عین حال به رویدادهای مهم به محض وقوع آن‌ها پاسخ می‌دهد.

شرکت بهپارت ارائه دهنده لایسنس های اسپلانک

افزودن اطلاعات

Splunk Enterprise به صورت خودکار اطلاعات را در هنگام جستجو از میان داده‌های ماشینی شناسایی می‌نماید، در نتیجه کاربر قادر خواهد بود تا به سرعت از منابع اطلاعاتی جدید استفاده کند. همچنین با شناسایی، نامگذاری و ضمیمه کردن فیلدها و Data Pointها امکان افزودن محتوا و معنا را به داده‌های ماشینی در اسپلانک (Splunk) میسر می‌سازد و با استفاده از رابط کاربری پویا، هر کاربری را قادر به شناسایی اتوماتیک روابط در اطلاعات و ساختن گزارشات قوی، بدون تسلط بر زبان جستجو را ممکن می‌سازد. از دیگر مزایای این پلتفرم می‌توان تعریف آسان مدل‌های داده نام برد که روابط را در اطلاعات ماشینی تبیین می‌نماید. غنی‌سازی نتایج جستجو با اطلاعات حاصله از دیتابیس‌های مدیریت منابع خارجی، پیکربندی سیستم‌های مدیریتی و دایرکتوری‌های کاربر نیز از نکات برجسته‌ی استفاده از این پلتفرم می‌باشد.

مانیتورینگ و اعلام هشدارها

شما میتوانید پیغام های آنی جستجوها را در Splunk Enterprise فعال کنید تا به محض مواجه شدن با شرایط های حساس (Threshold) هشدارهای آنی و خودکار همچون ارسال ایمیل، اجرای دستورالعمل‌های پاک سازی و یا ارسال Feedهای RSS را انجام دهد. همچنین می توان بسته های SNMP Trap را به کنسول مدیریت سیستم ارسال کرد و یا یک برچسب Service Desk توسط این پلتفرم ایجاد کرد. علاوه بر اینکه میتوان هشدارها را با هر سطحی از جزئیات تنظیم نمود که میتوان بر اساس انواع Thresholdها، وضعیت‌های مبتنی بر اقدامات امنیتی و یا الگوهای پیچیده‌ای همچون فرآیند خرید اینترنتی بلا استفاده، حملات Brute Force، سناریوهای خرابکارانه و … باشد.

گزارش‌گیری و آنالیز داده‌ها در Splunk Enterprise

این پلتفرم تمامی کاربران IT و استفاده‌کنندگان تجاری از این محصول را قادر می‌سازد تا به تجزیه و تحلیل داده‌های ماشینی پرداخته، به سرعت گزارش ¬ها و داشبوردهای مطلوب و کامل ایجاد نموده و از طریق کامپیوتر و یا تجهیزاتی مانند موبایل و تبلت خود به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. همچنین امکان ایجاد فایل‌های PDF و اشتراک‌گذاری آن‌ها با سهام‌داران سازمان را بر روی یک مبنای ad hoc و زمانبندی شده، ممکن می‌سازد. در این پلتفرم به منظور افزایش دسترسی، جداول و نمودارها در برنامه‌های مربوط به کسب‌وکار Third-Party قرار داده شده‌اند. با این پلتفرم می‌توان به بررسی دقیق تمامی داده‌ها در یک جدول رویدادهای خام پرداخت و یا سایر داشبوردها، فرم‌ها، نما‌ها و یا وب‌سایت خارجی را بررسی نمود و در نهایت افراد سازمان قادر خواهند بود تا داده‌های ماشینی را به بینش‌های عمیق و همه جانبه‌ای تبدیل نماید.

داشبوردهای سفارشی و نما‌ها در اسپلانک

ایجاد داشبوردهای سفارشی که جوابگوی نیازهای کاربران و گروه‌های متفاوت در سازمان ‌باشد از دیگر قابلیت‌های پلتفرم اسپلانک محسوب می‌گردد. Splunk Enterprise به سرعت با استفاده از پنل‌هایی که دارای قابلیت به اشتراک‌گذاری می‌باشند، داشبوردهای سفارشی ایجاد می‌نماید که چندین نمودار و مشاهده‌ی داده‌های Real-Time را ادغام نموده و می‌توان از طریق دسکتاپ و تجهیزاتی مانند موبایل و تبلت به آن‌ها دسترسی داشت. همچنین می¬توان این داشبوردها را بر حسب نیازهای متفاوت مدیران، تحلیل‌گران کسب‌و‌کار و امنیت، توسعه دهندگان، تیم‌های عملیاتی و کاربران مختلف در سازمان شخصی¬سازی نمود. ضمن اینکه کاربران قادر خواهند بود تا پنل‌های موجود را مورد استفاده قرار داده و یا اینکه با استفاده از یک Drag-And-Drop ساده داشبورد را ویرایش کنند، همچنین آن‌ها می¬توانند با استفاده از کنترل‌های نموداری یکپارچه، نوع نمودار و روش مشاهده آن را به صورت پویا تغییر دهند.

برنامه‌ها و Add-Onsها

با استفاده از انواع تکنولوژی موجود در برنامه¬ ها، می¬توانید قدرت پلتفرم Splunk Enterprise را افزایش داده و بهره¬مندی بیشتری از برنامه¬ها داشته باشید. این برنامه‌ها برای Roleها، Use Caseها و منابع اطلاعاتی مختلف، تجربه کاربری هدفمند ارائه می‌دهند. Splunkbase Library دارای صدها برنامه و Add-ons از Splunk است که با استفاده از آن‌ها می‌توان برای اکثر منابع داده‌های مشترک و نیازهای کاربر، به نتایج بسیار مستدل و کارآمد رسید.

Splunk Premium Solutions

Splunk Premium Solutions فراتر از برنامه ها عمل کرده و هوشمندی داده ‏ها به صورت Real-Time برای مدیریت وضعیت امنیتی، فرایندهای IT و غیره اعمال میکند. این راهکار، اسپلانک را برای مانیتور کردنِ محیط مورد نظر توانمند نموده و نحوه نمایش این مانیتورینگ را به صورت چندسطحی عرضه می‌کند، و همچنین با ارائه ی قابلیت‌های آنالیز و جریان های کاری، به منظور حفظ فرایندهای عملیاتی در بهترین حالت، تجزیه و تحلیل ها را تبدیل به واکنش (Action) میکند.

Enterprise Ready

Splunk Enterprise بدین منظور توسعه داده شده است تا روزانه از میان زیرساخت‌های Multi-Geography، چند دیتاسنتری، فیزیکی، مجازی و یا Cloud، صدها ترابایت داده را جمع‌‌آوری و فهرست‌بندی نماید. ادغام این پلتفرم با دیتابیس‌های رابطه‌ای قدیمی و Data Storeهای منبع باز، اطلاعات ارزشمندی از داده‌های موجود را فراهم می‌نماید. می‌توان محیط¬ های محاسباتی را با استفاده از سیستم‌های ظرفیت بالا، به صورت عمودی و یا با استفاده از چندین سیستم، به صورت افقی توسعه داد و با پیاده¬سازی Multi-site Clustering، در صورت رخدادن قطعی ¬های ناگهانی دسترسی¬پذیری پلتفرم را همچنان حفظ کرد. Distributed Management Console کاربر را قادر می‌سازد تا به صورت مرکزی پیاده‌سازی‌های سازمانی خود را مانیتور نماید.

امنیت مبتنی بر Role

بخش عمده‌ای از بینش‌های تجاری مهم سازمان، که در داده‌های ماشینی یافت می‌شود به این دلیل است که Splunk Enterprise ویژگی‌های امنیتی قدرتمندی ارائه می‌دهد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان از دستکاری اطلاعات بصورت ایمن، کنترل دسترسی مبتنی بر Role، ممیزی و اطمینان از یکپارچگی اطلاعات نام برد. همچنین Splunk Enterprise با سرویس دایرکتوری LDAP همچون Microsoft Active Directory و SAML یکپارچه می‌گردد تا همچنان به Policyهای امنیتی شرکت پایبند بوده و از قابلیت یک‏بار ورود (SSO) ، پشتیبانی می‌نماید.

محیطی مناسب برای Developerها

این پلتفرم توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا داده‌ها و عملکرد Splunk Enterprise را با استفاده از Kitهای توسعه نرم‌افزار یا به اختصار SDK برای Java، JavaScript، C#، Python، PHP و Ruby را با برنامه‌های کاربردی سازمان یکپارچه ‌کند. توسعه‌دهندگان همچنین قادر خواهند بود تا Splunk Apps را همراه با داشبوردهای سفارشی، اجزای UI انعطاف‌پذیر و مصورسازی سفارشیِ داده‌ها با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مشترکی همچون JavaScript، HTML5 و Python انجام ‌دهند.

راه‌اندازی و اجرای اسپلانک در کوتاهترین زمان

باتوجه به اینکه Splunk Enterprise برای دانلود رایگان در دسترس می‌باشد، با نصب آن بر روی لپ‌تاپ می‌توان آن را بر روی دیتاسنتر یا محیط Cloud پیاده‌سازی نمود. Splunk Cloud یک نرم افزار را همچون یک سرویس جایگزین ارائه می‌دهد و 100 درصد Uptime SLA را برای صنعت به ارمغان می‌آورد. در هرصورت پس از پیاده‌سازی این پلتفرم از مزایای رابط کاربری ساده و قوی آن برای تجزیه و تحلیل داده‌های ماشینی بهره¬ مند خواهید شد.

مزایای پلتفرم Splunk Enterprise

• ارائه یک Operational Intelligence به صورت Real-Time به کاربران IT، امنیت و کسب‌وکار
• شناسایی و برطرف نمودن مشکلات و کاهش هزینه‌ها تا 90 درصد با استفاده از اسپلانک
• مانیتورینگ سیستم‌ها، زیرساخت و شاخص‌های اصلی عملکرد یا به اختصار KPI به صورت Real Time به منظور شناسایی مشکلات قبل از اینکه به معضلی برای کسب‌وکار تبدیل شوند
• شناسایی و بررسی رخدادهای امنیتی به صورت فعال
• شناخت روند، الگوهای فعالیت و رفتار مشتریان، تعاملات و سیستم‌ها

مقایسه محصولات Splunk