http://bpap.ir

بنگاه‌های اقتصادی قابلیت شبکه‌سازی مبتنی بر نرم‌افزار VMware و Cisco را با هم به کار می‌گیرند.

 

بنگاه‌های اقتصادی قابلیت شبکه‌سازی مبتنی بر نرم‌افزار VMware و Cisco را با هم به کار می‌گیرند.

Cisco Systems
و VMware سال‌ها با تمام حرارت در بازار شبکه‌سازی مبتنی بر نرم‌افزار (SDN) تلاش کرده‌اند، درحالی‌که سخنان بسیاری راجع به این‌که کدام فناوری بهترین بوده به گوش می‌رسید.
البته طبق نظر شرکت‌هایی که با هر دو فروشنده کار کرده‌اند، مشتریان اکنون راه‌حل‌های SDN از Cisco و VMware را در کنار هم به کار میگیرند. به اعتقاد آنها، راه‌حل‌های Cisco و VMware بیشتر مکمل هستند تا رقابتی! شرکای این دو شرکت خواستار انواع جدید SDN هستند که از فناوری‌های هر دو فروشنده در راستای حل چالش‌های پیچیده پیش‌روی مشتریان بهره گیرند.
بیشتر مشتریان تا همین اواخر، خرید SDN را انتخابی بین راه‌حل‌های Cisco یا VMware می‌دیدند؛ این موضوع ناشی از رویکردهای متفاوت فروشنده‌ها نسبت به این فناوری بوده است. محصول Cisco با نام Application Centric Infrastructure (ACI) آمیخته نرم‌افزار و سخت‌افزار است که سوئیچ‌های Nexus 9000 و Application Policy Infrastructure Controller (APIC) را شامل می‌گردد. درحالی‌که محصول VMware با نام NSX یک فناوری صرفا مبتنی بر نرم‌افزار است.
رقابت پر تکاپو بین این دو فروشنده که در سال 2012 و پس از خرید Nicira توسط VMware آغاز گردید، چشم‌انداز دوگانه‌ای را در بازار SDN برای مشتریان ایجاد گرد. تلاش‌های Cisco در این رقابت پر رنگ‌تر بود: برای مثال، جان چامبرز مدیر اجرایی ارشد شرکت Cisco در 2014 قسم خورد که VMware را در بازار SDN زمین می‌زند و چاک رابینز جانشین وی نیز تمام تلاش خود را کرد تا اثربخشی NSX در محیط‌های تجاری را زیر سوال ببرد.
البته مشتریان اکنون آشکارا رقابت پیوسته بین این دو فروشنده را مورد چشم‌پوشی قرار داده‌اند و پروژه‌هایی را پیاده‌سازی می‌نمایند که در آنها، Cisco ACI و VMware NSX به‌طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به گفته گِرِگ استمبرگر معمار ارشد راه‌حل‌ها در Force3 به‌عنوان یکی از شرکای Cisco و VMware در کرافتون که در طراحی شبکه تخصص دارد، ترکیب ACI و NSX مزایایی قابل‌ملاحظه‌ای را در عمل ارائه کرده است.
به گفته وی، «درصورتی‌که شما یک فروشگاه VMware توسعه یافته هستید که بخش اعظم بارهای کاری شما در vSphere مجازی‌سازی سرور انجام می‌گیرد، آنگاه از کاربرد خدمات شبکه‌سازی بومی در Hypervisor قطعا سود خواهید برد. درصورتی‌که بارهای کاری شما خارج از VMware، روی یک Hypervisor دیگر یا محیط Bare Metal هستند، آنگاه ACI احتمالا گزینه‌ای مطلوب خواهد بود. ساخت فیزیکی ACI نقاط انتهایی متفاوت بسیاری را پشتیبانی می‌کند که چارچوب امنیتی و سیاست مشترک را بدون توجه به‌این‌که چه چیزی شما را به این ساخت متصل ساخته ارائه می‌کند
به گفته استمبرگر، «با سرمایه‌گذاری در هر دو راه‌حل، مشتریان می‌توانند پیاده‌سازی SDN را بر پایه نرم‌افزار و سخت‌افزار توسعه دهند؛ درحالی‌که ACI ساخت شبکه قابل برنامه‌ریزی و NSX پوشش قابل‌برنامه‌ریزی نرم‌افزاری لازم را تامین می‌کند. در واقع، کارکردهای آنها مکمل یکدیگر است.
VMware
راه‌حل NSX را به عنوان شیوه‌ای برای مدیریت ساده‌تر شبکه و تدارک سریع‌تر خدمات ارائه کرده است، درحالی‌که تواما از شبکه در برابر حملات نیز محافظت می‌نماید. از طرف دیگر، Cisco امنیت مبتنی بر سخت‌افزار ACI را به همراه توانایی آن در اتوماسیون وظایف فناوری اطلاعات، تسریع گسترش و کاربر برنامه کاربردی مرکز داده و کاهش ترافیک ماشین مجازی خاطر نشان شده است
به گفته جیمی شپارد، نائب رئیس ارشد بخش بهداشت و درمان و راهبرد در Lumenate واقع در دالاس، NSX و ACI در سازمان‌هایی که چندین سایت دارند و  از مدل ابر هیبرید شامل آمیخته‌ای از زیرساخت‌های ابر خصوصی و عمومی استفاده می‌نمایند، بخوبی با هم کار می‌کنند. و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ که از قبل به هر دو فناوری دسترسی داشته‌اند، می‌توانند به راحتی از مزایای همکاری بین ACI و NSX از طریق توافقنامه‌های لیسانس حجم سود ببرند.
درحالی‌که مقایسه مستقیم بین ACi و NSX بسیار دشوار است، به نظر می‌رسد که کسب و کار SDN شرکت‌های Cisco و VMware در حال رونق است. به گفته Cisco در فوریه، ACI بیش از 1400 مشتری دارد و نرخ رشد سالانه 2 میلیارد دلاری را تجربه کرده است؛ درحالی‌که VMware در ژانویه اعلام کرد که NSX بیش از 1200 مشتری دارد و از نرخ رشد سالانه 600 میلیون دلاری عبور کرده است.
VMware
پیش از این تصدیق کرده بود که بخش اعظم مشتریان NSX این فناوری را بر روی سخت‌افزار شبکه‌سازی Cisco اجرا می‌کنند. به نظر می‌رسد که این شرکت مشکلی با اشتراک راه‌حل SDN خویش با Cisco ندارند.
Cisco
تنها فروشنده خدمات شبکه‌سازی بزرگ است که هنوز مشارکت خود را با VMware در NSX آغاز نکرده است. به نظر نمی‌رسد که این شرکت تمایل زیادی برای یکپارچه‌سازی رسمی بین ACI و NSX ندارد.
به گفته یکی از شرکت‌ها که با هر دو شرکت Cisco و VMware کار می‌کند، درحالی‌که NSX نیاز به شبکه فیزیکی زیرین دارد، ولی ضرورتا این شبکه فیزیکی نباید توسط Cisco عرضه شده باشد و این تهدیدی برای کسب کار این غول شبکه‌سازی محسوب می‌گردد.
درصورتی‌که بیشتر مشتریان، گسترش و کاربرد همزمان Cisco ACI و VMware NSX را آغاز کرده‌اند، این موضوع می‌تواند فشار بیشتری را Cisco برای همکاری با VMware در راستای یکپارچه‌سازی فناوری‌های SDN مربوطه‌شان وارد سازد. و درحالی‌که رابینز به هنوان منتقد NSX شناخته می‌شود، ولی وی این ایده را با آغوش بازتری نسبت به چامبرز پذیرفته است.
به گفته یک شرکت دیگر که با هر دو فروشنده کار می‌کند، VMwareاین موضوع را بیش از Cisco پیگیری میکند، ولی رابینز باید با دید بازتری رویدادهای بازار را ببیند و ارزش NSX را درک نماید. کار زیادی برای یکپارچه‌سازی ACI با NSX نیاز نیست و درصورتی‌که مشتریان بزرگ Cisco خواستار چنین یکپارچه‌سازی باشد، آنگاه عملی خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تماس با ما

 

دفتر مرکزی :

تهران - یوسف آباد - انتهای بزرگراه گمنام

نرسیده به گلها - پلاک 59 - طبقه 2 - واحد 4

 
 
تلفن :   88107859-021
            021-88974520
فكس :  88107858-021
ايميل : info@bpap.ir