فورتی‌نت ( Fortinet ) یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که مقر آن در کالیفرنیا است. این شرکت محصولاتی همچون نرم‌افزار، لوازم و خدمات امنیتی شبکه، مانند فایروال‌ها، ضد ویروس، پیشگیری از نفوذ و امنیت فعالیت دارند این شرکت چهارمین شرکت امنیت شبکه به‌شمار می‌رود.

دیدگاه فورتی نت از ابتدا ارائه امنیت گسترده، یکپارچه و با کارایی بالا در زیرساخت فناوری اطلاعات بوده‌است. این کمپانی امنیت شبکه و محتوا را با نرخ بالایی فراهم می‌آورد. Security fabric یکپارچه فورتی نت ترکیبی از پردازنده‌های امنیتی، یک سیستم عامل بصری و هوش تهدید اعمال شده، است که همراه با امکان مدیریت آسان، امنیت بهبودیافته، عملکرد استثنائی، دید بهتر و کنترل مناسب تری را فراهم می‌کند.

به منظور ارائه مجموعه گسترده‌ای از عملکردهای امنیتی و شبکه‌های نسل بعدی، پلتفرم فایروالهای تجاری فورتی نت با نام فورتی گیت، در طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها و فرم‌ها متناسب با هر محیط، در دسترس هستند که از آنها می‌توان به عنوان سیستم یکپارچه مدیریت تهدید استفاده نمود.

محصولات فورتی گیت با فراهم آوردن زیرساخت امنیتی end to end ساده و پایداری قابل پیاده‌سازی بوده و ویژگی‌های زیر را پوشش می‌دهند:

  • امنیت مرکز داده (فیزیکی و مجازی)  Network security
  • امنیت ابر  Multi-Cloud security
  • امنیت برنامه کاربردی  Web Application Security
  • امنیت محتوا / ایمیل  Email security
  • حفاضت از تهدیدات پیشرفته  Advanced Threat Protection
  • دسترسی یکپارچه ایمن  Secure Unified Access
  • امنیت کاربر نهایی  Endpoint security
  • مدیریت و تجزیه و تحلیل  Management and Analytics

Fortinet – فرصت‌ها و تهدیدات شبکه‌ها

قبل از آشنایی با محصولات و راهکارهای Fortinet ذکر مقدمه‌ای کوتاه خالی از لطف نیست. فنآوری برقراری ارتباطات بین‌شبکه‌ای به‌سرعت در‌حال تغییر و پیشرفت است. این مسئله باعث افزایش کارآیی و رشد در مقیاس‌های جهانی شده‌است. ولی هر امکان جدید به‌همراه خود، مخاطرات جدیدی را به‌همراه دارد. این‌مسئله سازمان‌ها و شرکت‌ها را وادار به اتخاذ تدابیر حفاظتی از دارایی‌های خود می‌کند. مدیران IT هر روز با چالش‌های امنیتی جدیدی مواجه می‌شوند و در مقابل راهکارهای شبکه بسیار، با امکانات و ویژگی‌های مختلف روبه‌رو هستند. انتخاب از میان این راهکارها و تطبیق آن با نیازمندی‌های واقعی سازمان به یک کار دشوار تبدیل شده است.

محافظت از شبکه‌ها

به منظور محافظت از داده‌ها می‌توان تمهیدات امنیتی مختلفی در خصوص پیشگیری و مقابله باتهدیدات و حمله‌ها انجام‌داد. اولین گام حفاظت از شبکه، کنترل ترافیک ورودی-خروجی با استفاده از یک فایروال در لبه شبکه داخلی می‌باشد. البته باید توجه داشت که استفاده از فایروال موجب اختال در کارکرد معمولی شبکه نشود. اکنون شرکت‌ها و سازمان‌ها با به کارگیری راهکارهای شبکه مذکور، احتمال نفوذ و حمله به شبکه‌ها را به حداقل رسانده اند. آمارهای جدید نشان می‌دهند، رویکرد تهدیدات، خرابکاری‌های مبتنی‌بر محتوا، نظیر ارسال و تکثیر ویروس، کرم و هرزنامه است. راهکارهای Fortinet را در این خصوص دنبال کنید.

راهکارهای شبکه

راهکارهای شبکه مناسب، روشهایی هستند که علاوه بر نصب فایروال ( Firewall ) و VPN بتوانند با کدهای مخرب در محتوای داده‌ها مقابله کنند. بدین‌منظور می‌توان از فناوری‌هایی مثل Anti-Spam , Content Filtering , Anti-Virus Gateway استفاده کرد. دستگاه‌هایی را که توانایی مقابله با تمام تهدیدات فوق را بطور یکپارچه داشته باشند UTM می‌نامند. پیشنهاد می‌شود با محصول FortiGate از شرکت Fortinet نیز آشنا شوید.

فورتی نت برای جوابگویی به نیازهای فوق راهکارهایی سخت افزاری مجتمعی فراهم آورده است. فورتی نت تنها شرکتی است که از آزمایشگاه‌های ICSA، برای قابلیت‌های Antivirus , Intrusion, IPS SSL VPN, IPSec VPN, Firewall Detection , Client Antivirus , Antispyware گواهینامه اخذ کرده است. Fortinet جزو معدود شرکت‌هایی است که آزمون‌های سخت NSS Group را گذرانده و مفتخر به کسب نشان معتبر این گروه شده است. محصولات Fortinet برای چندمین سال متوالی موفق به کسب نشان Logo%VB100 شده‌اند که نشانگر کارآیی و سرعت سیستم ضدویروس آنها در مقابله با تمام ویروس‌های جدید می‌باشد. نصب آسان و سریع از طریق وبGUI، رابط خط‌فرمان، یا راه‌حل‌های مدیریت‌مرکزی مواردی هستند که قابلیت مدیریت تعداد زیادی از دستگاه‌ها را بطور همزمان در اختیار مدیرشبکه قرارمی‌دهد.