هوش مصنوعی و تاثیر آن در بازار

bpapir 13 تیر, 1402 0 Comments
۲۹ درصد از سرمایه گذاران جهانی انتظار ندارند هوش مصنوعی باعث افزایش سود و یا ایجاد شغل شود

توسعه سریع هوش مصنوعی مولد باعث رونق بازارها در سال جاری شده است، اما پس از خوشحالی از این توسعه، سرمایه‌گذاران از خطرات احتمالی آن نیز نگران هستند.از کسب و کارهایی مانند خدمات فناوری اطلاعات و مشاوره گرفته تا رسانه ها و آموزش، اکنون در حال ارزیابی پتانسیل اختلالات هوش مصنوعی میباشند.
طبق گفته مک کینزی، هوش مصنوعی مولد میتواند سالانه ۷.۳ تریلیون دلار به ارزش اقتصاد جهانی اضافه کند و نیمی از فعالیت های امروزی میتوانند بین سال های ۲۰۳۰ تا ۲۰۶۰ توسط هوش مصنوعی به صورت خودکار انجام شوند.

 این اتفاق ،بدان معنا نیست که هوش مصنوعی تنها تاثیر مثبتی بر جهان خواهد داشت. ژیل گیبوت رئیس استراتژی سهام اروپا در شرکت سرمایه گذاری AXA در پاریس گفت که ممکن است توسعه هوش مصنوعی بر جهان اثر تورمی داشته باشد.

آخرین نظرسنجی که توسط بانکی در آمریکا انجام شد ،نشان داد که ۲۹ درصد از سرمایه گذاران جهانی انتظار ندارند هوش مصنوعی باعث افزایش سود و یا ایجاد شغل شود. نگرانی ها در مورد هوش مصنوعی در حال حاضر در سراسر جهان و بازارهای مالی وجود دارد.

سهام شرکت هایی مانند شرکت فرانسوی تله پرفورمانس (Teleperformance) و تاسکوس (Taskus) مستقر در ایالات متحده در سال جاری حدود 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

سهام شرکت پیرسون بریتانیا (PSON.L) نیز در یک روز 15درصد و همچنین سهام شرکت آمریکایی چِگ  (CHGG.N)به میزان 62 درصد در سال جاری به دلیل استفاده دانش آموزان از چت جی پی تی (ChatGPT) سقوط کرد.

آندره اسکوری، مدیر گروه لمانیک(Lemanik) گفت که عدم اطمینان در مورد هوش مصنوعی، او را از سرمایه گذاری در برخی از سهام شرکتهای خدمات فناوری اطلاعات، علیرغم جذاب به نظر رسیدن آنها، باز داشته است.

شرکت اکسنچر (Accenture) سه ماه پس از اعلام ۱۹ هزار اخراج یا حدود ۲.۵ درصد از نیروی کار خود، از یک برنامه سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری برای تقویت هوش مصنوعی خود در ماه جاری پرده برداشت.ارزش سهام این شرکت در سال جاری میلادی ۱۹ درصد و ارزش سهام شرکت فرانسوی کپکام ۱۳ درصد افزایش یافته است.

با این وجود،سرمایه گذاران زیادی جهت سرمایه گذاری در پروژه های هوش مصنوعی آمادگی خود را اعلام کرده اند و ریسک این سرمایه گذاری را پذیرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.